zagron


Go_ciniec Salmopolskitop 
.: Sports / Toboganning
 
 
Saneczkarstwo -tory naturalneZAWODNICY

Andrzej Laszczak i Damian Waniczek reprezentujący barwy LKS „JASTRZĄB” Szczyrk, przypomnieli tej zimy o sobie wygrywając 14 stycznia zawody Pucharu Świata w austriackiej miejscowości OBERPERFUSSoraz zajmując dwa dni później 3 miejsce w tej samej miejscowości.

Dwójka ta w sezonie 2001/2002 zdobyła Kryształową Kulę, za zwycięstwo w Klasyfikacji Generalnej Pucharu Świata. W sportach zimowych w Polsce podobnym osiągnięciem może pochwalić się tylko Adam Małysz.

Rok później nasza dwójka sklasyfikowana została na drugim miejscu. W obecnym sezonie są na miejscu trzecim, ale do końca pozostały jeszcze 2 zawodów i wszystko może się jeszcze zdarzyć...

W Reprezentacji Polski jest jeszcze zawodniczka „Jastrzębia” Szczyrk Karolina Waniczek która w Klasyfikacji Generalnej Pucharu Świata jest na 8 pozycji.

 

DYSCYPLINA

Saneczkarstwo na torach naturalnych, nie będące (jeszcze ?) sportem olimpijskim jest w Polsce dyscypliną jeszcze mało popularną, ale dynamicznie rozwijającą się. W krajach alpejskich których to reprezentanci dominują w tej dyscyplinie zawody na torach naturalnych to wielkie święto na które kibice wybierają się całymi rodzinami.

Można zaryzykować stwierdzenie, że saneczkarstwo "naturalne" jest o wiele trudniejsze od "sztucznego". W tym drugim jedzie się w końcu cały czas w rynnie, z której w zasadzie wypaść nie można, przy odpowiednio wyprofilowanych zakrętach, problemem jest utrzymanie optymalnego toru jazdy i duża szybkość.

U "naturalnych" szybkość jest niewiele mniejsza ( na niektórych odcinkach do 100 km/godz.), a wiraże często przekraczają 90 stopni i są praktycznie płaskie, więc prawidłowe ich przejechanie wymaga nie lada umiejętności. Wiraże są od strony "odśrodkowej" zabezpieczone drewnianymi bandami, z którymi zderzenie nie należy do przyjemności...

Sterowanie odbywa się na zasadzie pracy całego ciała. Ażeby poprawnie przejechać zakręt zawodnik musi prawidłowo "najechać" na zakręt, czyli znaleźć się po przeciwległej stronie atakującego zakrętu, wytracić prędkość - hamując kolcami przymocowanymi do butów-, następnie skręcając np. w prawą stronę pociągnąć do siebie pętle dźwigając prawą płozę, jednocześnie naciskając na płozę lewą powodując "skręt" sanek. Do tego potrzebne jest wychylenie się w stronę zakrętu w celu dociążenia siły odśrodkowej.

Saneczkarstwo na torach naturalnych na najwyższym stopniu umiejętności jest niewątpliwie sportem ekstremalnym a do tego bardzo widowiskowym.

Najbardziej ekstremalną konkurencją są dwójki, gdzie liczy się całkowite zaufanie i zgranie zespołu a najmniejszy nawet błąd kończy się w najlepszym wypadku w śniegu zalegającym obok toru, ale często też interwencją lekarza...
Nie znaczy to, że jedynki to zwykła zabawa, ale każe inaczej patrzeć na naszych reprezentantów, którzy od kilku lat utrzymują się w czołówce zawodów o Puchar Świata, Mistrzostwo Świata, czy Europy...

 

TORY SANECZKOWE

Jeden z dwóch czynnych obecnie torów saneczkowych w Polsce znajduje się w Szczyrku -Biłej u podnóża góry Beskid ( ul. saneczkowa ). Długość tego toru to 960 metrów. Start znajduje się na wysokości 805 m n.p.m., meta 640m n.p.m., średni spadek wynosi ok. 12,88 %. Tor w Szczyrku posiadał do niedawna homologację FIL -u ( Międzynarodowa Federacja Saneczkowa), co znaczyło, że mogą być rozgrywane na nim zawody międzynarodowe nawet rangi mistrzowskiej.

Szczyrk był gospodarzem największych imprez w naturalnych sankach:

1985 Mistrzostwa Europy Seniorów
1994 Puchar Świata Seniorów
1996 Mistrzostwa Europy Juniorów
1997 Puchar Świata Seniorów
1999 Mistrzostwa Europy Seniorów

Drugi tor znajduje się na Mazurach w Gołdapii, gdzie w lutym tego roku odbędą się zawody FIL JUGENDSPIELLE co jest odpowiednikiem MISTRZOSTW ŚWIATA DZIECI.

 

Sebastian Jeziorko     
     

 ul. Beskidzka 41
  Tel. +48 33/8158388
  
it@szczyrk.pl

Miasto Szczyrk: Urz_d Miejski, Rada Miejska, Jednostki podleg_e Miasto Szczyrk: Urz_d Miejski, Rada Miejska, Jednostki podleg_e
Igrzyska Polonijne Igrzyska Polonijne
Szczyrk - Kamera Online Szczyrk - Materia_y do pobrania
Mapa Miasta Szczyrk Photo Szczyrk - Galeria zdj__
Szczyrkowski Katalog _lubny Szczyrk - KINO BESKIDsasanka


Gospoda Polska