zagron


Go_ciniec Salmopolskitop 
.: KULTURA I FOLKLOR / Twórcy ludowi
 
 

JÓZEF PAWLIK

Z zawodu jest tokarzem - frezerem. Obecnie prowadzi gospodarstwo rolno-hodowlane. Mieszka wysoko, w osiedlu Zapalenica. Zaczął rzeźbić mając 17 lat (przede wszystkim w czasie pasienia owiec). Najpierw robił obrazki ze słomek i rzeźby pastuszków, owiec, grajków oraz płaskorzeźby z brzozy, a potem z lipy. Od lat prezentuje swoje prace w trakcie Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W ostatnich latach często wykonuje na zamówienie organizatorów TKB pamiątki dla występujących na estradzie w Szczyrku zespołów. Jego prace są znane w Polsce, a często trafiają również do innych krajów Europy i za ocean.

JÓZEF WIĘZIK

Ukończył średnią szkołę techniczną (technik-mechanik), ale od lat zawodowo zajmuje się rzeźbieniem. W tym rzemiośle pomaga mu żona, z zawodu geolog - ucząca w szkole matematyki. Zaczął rzeźbić już w szkole podstawowej. Kiedy jego starsi koledzy przynieśli do szkoły pierwsze swoje prace - figurki do szopki - Józek też nie chciał być gorszy. Wykonał rzeźby, które bardzo się wszystkim spodobały. No i zaczęło się. Każdą wolną chwilę poświęcał potem pracy z dłutem. Podpatrywał różnych mistrzów, doskonalił swój warsztat. Już przeszło 30 lat rzeźbi scenki rodzajowe, grajków, płaskorzeżby o tematyce ludowej i sakralnej, wykonuje także przedmioty uzytkowe w artystycznym opracowaniu. Jego prace można nabyć w Szczyrku, Bielsku, Zakopanem oraz w krakowskich sukiennicach.     
     

 ul. Beskidzka 41
  Tel. +48 33/8158388
  
it@szczyrk.pl

Miasto Szczyrk: Urz_d Miejski, Rada Miejska, Jednostki podleg_e Miasto Szczyrk: Urz_d Miejski, Rada Miejska, Jednostki podleg_e
Igrzyska Polonijne Igrzyska Polonijne
Szczyrk - Kamera Online Szczyrk - Materia_y do pobrania
Mapa Miasta Szczyrk Photo Szczyrk - Galeria zdj__
Szczyrkowski Katalog _lubny Szczyrk - KINO BESKIDsasanka


Gospoda Polska